Balso sutrikimai

Balso sutrikimai

Specialistai pataria

Balso sutrikimai

Balso sutrikimams žymėti yra vartojamos tokios sąvokos: afonija, disfonija, fonastenija (Drąsutienė, 2006).
Funkcinė disfonija – ji randasi dėl asmens nebemokėjimo taisyklingai naudotis savo balso aparatu. Pvz., ūminiu laringitu sergančiam žmogui reikia daug pastangų, kad ištartų kiekvieną žodį, ir jis gali įprasti formuoti balsą maksimaliai giliai gerklose, taip sudarydamas balso netaisyklingo fonavimo įprotį. Nors ryškių balso klosčių pakitimų nėra, asmenį vargina periodinis nuolatinis užkimimas, krenkštimas, pažemėjęs balsas.
Fonastenija – funkcinis balso sutrikimas, balso susilpnėjimas dėl nuovargio. Fonastenijos (balso nuovargio) požymiai: po didesnio balsinio krūvio (ilgo kalbėjimo ar dainavimo) kosčiojama, nuolat krenkščiama, jaučiamas skausmas gerklėje, kakle, laikinai užkimstama, kartais balsas trumpam dingsta, nutrūksta ir vėl atsiranda. Kai užkimimas tęsiasi daugiau nei dvi savaites, būtina kreiptis į otorinolaringologą.
Afonija – visiškas balso išnykimas, kuris gali tęstis kelias dienas ar net daugiau kaip keturis mėnesius. Dažniausia afonijos trukmė yra 1-2 savaitės. Funkcinę afoniją gali sukelti trumpalaikis ar ilgalaikis stresas, nepalankios socialinės sąlygos, psichinės ligos. Organinės kilmės afonija gali išsivystyti dėl gerklų ar balso klosčių stipraus organinio pažeidimo.

Norite gauti naujienas el. paštu?

[contact-form-7 404 "Not Found"]
Eiti prie turinio