Ne tik kaupti
Beprotišku greičiu šuoliuojančiame šių dienų pasaulyje knygų skaitymas paaugliui – per daug lėtas ir nuobodus užsiėmimas. Knygos konkuruoja su daugybe medijų, o ir suaugusieji dažniau sukioja išmaniuosius nei varto knygų puslapius. Kaip sudominti paauglį skaityti? Šį ir kitus kultūringai visuomenei aktualius klausimus svarstė Anykščių mokyklų bibliotekininkės savo metodinio būrelio susirinkime.
Kalbėtis apie kultūros dalykus, knygas ir skaitymą įkvėpė ir pati susirinkimo erdvė – pirmoji Anykščiuose profesionalaus meno galerija Janydžių gatvėje. Šių jaukių namų šeimininkai mados dizainerė, kūrėja Jolanta Rimkutė ir fotografas Juras Eidukas papasakojo galerijos atsiradimo istoriją ir pavaišino kvapnia arbata. Džiugu, kad galerija atvira ne tik vizualiai menininkų kūrybai, bet taip pat ir literatūriniams skaitymams, įvairioms edukacinėms veikloms bei tokiems kolegiškiems pasidalijimams gerąja patirtimi kaip šis susirinkimas. Jame dalyvavusi Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešosios bibliotekos direktorė Jurgita Bugailiškienė pakvietė mokyklų bibliotekininkes dalyvauti bendruose projektuose, kvalifikacijos tobulinimo mokymuose. Dalyvės aptarė prasidėjusių mokslo metų veiklas, naujoves, sprendė iškilusias problemas, diskutavo apie renginių prasmę, kūrė ateities vizijas.
Sudėtingas ir sparčiai besikeičiantis laikmetis lemia ir mokyklų bibliotekų pokytį. Dabarties biblioteka tampa bendruomenės centru ir turi prisidėti prie besikeičiančių žmonių poreikių, ugdyti kūrybiškumo, kritinio mąstymo, mokymosi visą gyvenimą gebėjimus, reikalingus socializacijai ir aktyviam gyvenimui pilietinėje visuomenėje. Tačiau dabar kaip niekad anksčiau norėtųsi, kad nebūtų pamirštas, o, svarbiausia, išliktų reikalingas tradicinis bibliotekos vaidmuo –knygų saugojimas ir išdavimas. Ir kad jos būtų skaitomos. Juk, pasak italų poeto, mąstytojo, mokslininko Frančesko Petrarkos, „geras dalykas yra kaupti geras knygas, bet kur kas geresnis – dažniau jas skaityti.“