NaujienosSocialiniam darbuotojui ypač svarbios jo asmeninės savybės

Anykščių švietimo pagalbos tarnyba

Socialiniam darbuotojui ypač svarbios jo asmeninės savybės

Anykščių r. Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijos IIG ir IVG mokiniai susipažino su socialinio darbuotojo (pedagogo) specialybe. Anykščių rajono socialinių paslaugų centro specialistė Vilma Kazlovienė pristatė, kas yra socialinis darbas, supažindino su socialinio darbuotojo (pedagogo) specialybe. Paaiškino, kokių asmeninių savybių reikia kokybiškam šios profesijos įgyvendinimui. Nurodė mokymo įstaigas, kurioje gali būti įgyjama socialinio darbuotojo specialybė. Apžvelgė institucijas, kuriose dirba socialiniai darbuotojai. Taip pat supažindino su socialinių darbuotojų teikiamomis paslaugomis.

Socialinis darbas yra profesinė veikla, kuri skirta padėti žmonėms, šeimoms, bendruomenėms ir visuomenei spręsti socialines problemas, susidoroti su iškylančiais sunkumais per santykį su aplinka. Socialiniame darbe ypač didelę reikšmę turi asmens ar šeimos atsparumo iššūkiams stiprinimas, savarankiškumo ir atsakomybės ugdymas.

Socialiniam darbuotojui labai svarbios asmeninės savybės, kurias apibendrintai galima pavadinti 3A – atvirumas, atsakomybė, atkaklumas. darbuotojas turi pasižymėti kantrybe bei empatija, turėti globalų pasaulio mąstymą ir suprasti, jog kiekvienas žmogus yra skirtingas. Ne ką mažiau svarbi yra ir vidinė motyvacija. Socialiniai darbuotojai dirba su įvairaus amžiaus, požiūrių, skirtingų patirčių turinčiais asmenimis, kurie dažnai stokoja būtiniausių socialinių įgūdžių, negali pasirūpinti savimi, yra kritiški jiems teikiamai pagalbai. Nuolat rūpinantis kitų problemomis, socialinis darbuotojas turi turėti pakankamai daug vidinės motyvacijos, kuri jį motyvuotų nepasiduoti ir rūpintis kitais asmenimis. Su vidine motyvacija susijęs ir tikslų siekis. Atsidavimas savo darbui ir noras susidoroti su iškilusiomis kliūtimis skatina socialinius darbuotojus spręsti savo klientų problemas daug greičiau ir efektyviau ieškant pačio geriausio sprendimo.

Lietuvoje socialinių paslaugų srityje dirba apie 17 tūkst. darbuotojų. Biudžetinėse įstaigose, seniūnijose bei  vaikų globos namuose dirba apie 5 tūkst. socialinių darbuotojų. Socialinių paslaugų įstaigose dirba socialiniai darbuotojai, individualios priežiūros darbuotojai ir kiti socialinių paslaugų srities darbuotojai. Socialiniai darbuotojai dirba ir gydymo įstaigose. Ugdymo institucijose dirba socialiniai pedagogai.

Socialinio darbuotojo profesijai reikalingos ne tik pačio socialinio darbo metodų, bet ir etikos, psichologijos, teisės, pirmosios pagalbos žinios. Socialinio darbo ar socialinių paslaugų srities išsilavinimas Lietuvoje gali būti įgyjamas profesiniu (socialinio darbuotojo padėjėjai, individualios priežiūros darbuotojai), koleginiu  (profesinio bakalauro) ir universitetiniu (bakalauro, magistro) lygmenimis.

Vilma Kazlovienė pateikė informaciją, kur Lietuvoje galima studijuoti socialinį darbą: universitetuose – Vilniaus universitete, Vytauto Didžiojo universitete, Mykolo Romerio universitete, Klaipėdos universitete, Lietuvos sveikatos mokslų universitete, Vilniaus universiteto Šiaulių akademijoje; kolegijose – Vilniaus kolegijoje, Kauno lolegijoje, Marijampolės kolegijoje, Panevėžio kolrgijoje, Klaipėdos valstybinėje kolegijoje, Utenos kolegijoje, Šiaulių valstybinėje kolegijoje, Šv. Ignaco Lojokos kolegijoje, Kolpingo kolegijoje. Kasmet socialinio darbo studijas šalies aukštosiose mokyklose baigia apie 200 absolventų, tačiau socialinio darbo specialistų poreikis didėja.

Prieš renkantis socialinio darbo specialybė, tikslinga ją išbandyti savanoriaujant. Anykščių rajono socialinių paslaugų centras yra vienas iš tų įstaigų, kurios priima ,,prisimatuoti“ socialinio darbuotojo specialybę. Savanoriai, kurie įgyvendina daugiau nei 3 mėnesius tarnybos, įgyja pažymėjimą – dokumentą patvirtinantį tarnybos metu įgytus ar sustiprintus įgūdžius, tačiau tik 6 mėn. (ne mažiau nei 40 val./mėn.) nenutrūkstama tarnyba užtikrina galimybę įgyti 0,25 stojamojo balo.

Vilma Kazlovienė Anykščių rajono socialinių paslaugų centro vykdomas veiklas, teikiamas paslaugas pristatė ir gimnazijos darbuotojams. 2022-26 metais vykdomas projektas „Kompleksinės paslaugos (KOPA)“, kurio tikslas yra prieinama tinkama pagalba reikiamu metu, kol dar nėra iškilusios problemos arba kol jos dar nėra įsisenėjusios, taip pat esant krizinėms situacijoms, yra svarbi ir būtina, siekiant išvengti opių socialinių problemų kaip bedarbystė, skurdas, vaikų nepriežiūra, nevaldomų įtampų šeimos narių tarpusavio santykiuose.

Karjeros specialistė Asta Palaimienė

Socialiniam darbuotojui ypač svarbios jo asmeninės savybėsSocialiniam darbuotojui ypač svarbios jo asmeninės savybės

Norite gauti naujienas el. paštu?

Eiti prie turinio