Susitikimai su Lietuvos probacijos tarnybos atstovu
Anykščių švietimo pagalbos centro karjeros specialistė Asta Palaimienė, bendradarbiaudama su Utenos regioninio karjeros centro veiklinimo koordinatore Sniežana Vaitasiene, Kavarsko pagrindinėje mokykloje-daugiafunkciniame centre ir Troškūnų Kazio Inčiūros gimnazijoje vyresnių klasių mokiniams organizavo susitikimus su Lietuvos probacijos tarnybos atstovu. Panevėžio regiono skyriaus Anykščiuose vyriausiasis specialistas Denis Latatujev pristatė moksleiviams, kad tai yra probacija, kuo ši tarnyba skiriasi nuo policijos, demonstravo naudojamas priemones darbo funkcijoms vykdyti.
Tarptautinių žodžių žodyne pateikiama, kad probacija yra nusikaltimą padariusio asmens nubaudimo forma, kai nuteistojo socialinė reabilitacija ir kontrolė vykdoma ne laisvės atėmimo vietose; laisvės atėmimo bausmės alternatyva.
Lietuvos Respublikos probacijos įstatyme rašoma, kad probacija yra sąlyginė alternatyva paskirtai laisvės atėmimo bausmei, kurios metu vykdoma nuteistojo priežiūra. Probacijos rūšys – bausmės vykdymo atidėjimas, lygtinis atleidimas nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą ir lygtinis paleidimas iš pataisos įstaigos. Probacijos tarnybos pareigūnas – asmuo, tarnaujantis probacijos tarnyboje ir (ar) turintis administracinių įgaliojimų nepavaldiems asmenims. Asmuo, kuriam paskirta probacija – nuteistasis, kuriam įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu (nutartimi) paskirtas bausmės vykdymo atidėjimas, lygtinis atleidimas nuo bausmės prieš terminą ar lygtinis paleidimas iš pataisos įstaigos.
Nuo šių metų gegužės mėn. Lietuvos probacijos tarnyba galės savarankiškai vertinti kiekvieno nuteistojo elgesį, padarytus pažeidimus ir spręsti, kokiais būdais galima efektyviausiai pasiekti jam paskirtos bausmės tikslus. Nustačiusi realią nuteistojo elgesio grėsmę visuomenei ir esant pagrindui manyti, kad bausmės tikslai nebus pasiekti, Tarnyba kreipsis į teismą dėl bausmės griežtinimo. Priimdami sprendimus dėl kreipimosi į teismą dėl griežtesnių sąlygų nustatymo, probacijos pareigūnai vertins probuojamojo riziką visuomenei, atsižvelgs į nusikaltimo pobūdį, probuojamojo charakteristikas ir atsakomybės už veiksmus supratimą bei galimybes sėkmingai įvykdyti probacijos sąlygas.
Pagal BVK pakeitimus nustatytos ir naujos pareigos nuteistiesiems viešaisiais darbais: susisiekti su probacijos tarnyba per penkias darbo dienas nuo teismo nuosprendžio, kuriuo paskirta viešųjų darbų bausmė, įsiteisėjimo dienos, taip pat atvykti į probacijos tarnybą šios Tarnybos šaukime nurodytą dieną. Tokios pat pareigos numatomos ir nuteistiesiems laisvės apribojimo bausme. Taip suvienodinta visų nuteistųjų, atliekančių bausmes, teisinė padėtis (pareigos), sudarytos galimybės probacijos tarnybai, prireikus, išsikviesti nuteistąjį viešaisiais darbais ir laisvės apribojimo bausme.
Moksleiviams didžiausią susidomėjimą kėlė probacijos pareigūnų naudojamos priemonės – antrankiai, apykojė, elektrošokas ir pan., kuriuos buvo galima ne tik pamatyti, bet ir paliesti. Mokiniai domėjosi šių priemonių panaudojimo dažnumu, elektrošoko poveikiu, apykojės veiksmingumu. Taip pat kilo klausimų apie nusikaltusių nepilnamečių probaciją, probojamų asmenų skaičių rajone.
Karjeros specialistė Asta Palaimienė