NaujienosŽydų gelbėtojų dienos paminėjimas Kavarsko sinagogoje puikiai derėjo su profesiniu orientavimu

Anykščių švietimo pagalbos tarnyba

Žydų gelbėtojų dienos paminėjimas Kavarsko sinagogoje puikiai derėjo su profesiniu orientavimu

Anykščių r. Kavarsko  pagrindinės mokyklos – daugiafunkcio centro 8, 9 10 klasių mokiniai netradiciškai paminėjo žydų gelbėtojų dieną buvusioje Kavarsko sinagogoje. Pastatas šiuo metu priklauso privačiam asmeniui Regimantui Kuveikai, kuris užsiima automobilių verslu, kurį trumpai pristatė ir atvykusiems. Istorinis statinys atlieka garažo funkciją, tačiau savininko dėka išpuoselėtoje pagrindinėje pastato patalpoje (buvusioje maldų salėje) įrengtas savotiškas muziejus. Profesionalus savininkas, atlikdamas remontą, sugebėjo atrasti ir išsaugoti unikalius sinagogos sienų piešinius, atstatyti arkas, kurios sovietiniais metais buvo užmūrytos, nes pastate veikė ūkinių prekių parduotuvė.

Istorikas Bronius Pipiras ir bibliotekininkė Eglė Djačenko papasakojo apie Kavarsko žydus menančių istorijų bei jų gyvenimo būdą. 1847 m. Kavarske gyveno 342 žydai. 1897 m. gyventojų skaičius išaugo iki 1546, iš jų 979 buvo žydai (63%). Kavarsko žydai vertėsi linų, grūdų, sėklų ir medienos prekyba. Į Kavarską atvykdavo daug medienos pirklių ir netoli miestelio įsigydavo didelius miško plotus. Medžių kirtimas, jų transportavimas iki upės ir sielių plukdymas upe daugeliui šeimų tapo pajamų šaltiniu. Kavarsko žydai taip pat vertėsi žąsų ir vaisių eksportu. Miestelyje veikė didelės žydams priklausiusios maisto ir tekstilės dirbinių parduotuvės. 1931 m. miestelyje veikė 15 parduotuvių, iš jų 11 priklausė žydams. Smulkiajame versle dirbdavo visa žydų šeima: pvz., vyras prekiaudavo audiniais, žmona siūdavo ir pan. 1940 metų birželio mėnesį Lietuva tapo sovietine respublika. Naujasis režimas nacionalizavo visas Kavarsko žydams priklaususias parduotuves, įmones ir privačius verslus.  Jiems valdyti paskyrė komisarus.

Žydų gelbėtojų dienos paminėjimas Kavarsko sinagogoje puikiai derėjo su profesinio orientavimo užsiėmimais. Mokydamiesi istorijos, sužinojo apie žydų buvusius verslus, pragyvenimo šaltinius, tragišką likimą, taip pat pamatė šiuolaikinį buvusios sinagogos savininko automobilių verslą, tiesiogiai su juo pabendravo.

Karjeros specialistė Asta Palaimienė

Žydų gelbėtojų dienos paminėjimas Kavarsko sinagogoje puikiai derėjo su profesiniu orientavimu Žydų gelbėtojų dienos paminėjimas Kavarsko sinagogoje puikiai derėjo su profesiniu orientavimu Žydų gelbėtojų dienos paminėjimas Kavarsko sinagogoje puikiai derėjo su profesiniu orientavimu Žydų gelbėtojų dienos paminėjimas Kavarsko sinagogoje puikiai derėjo su profesiniu orientavimu   Žydų gelbėtojų dienos paminėjimas Kavarsko sinagogoje puikiai derėjo su profesiniu orientavimu           Žydų gelbėtojų dienos paminėjimas Kavarsko sinagogoje puikiai derėjo su profesiniu orientavimu             Žydų gelbėtojų dienos paminėjimas Kavarsko sinagogoje puikiai derėjo su profesiniu orientavimu

Norite gauti naujienas el. paštu?

[contact-form-7 404 "Not Found"]
Eiti prie turinio