NaujienosStalo serviravimas – vienas iš etiketo žingsnių, kurį mokėti privalo kiekvienas

Anykščių švietimo pagalbos tarnyba

Stalo serviravimas – vienas iš etiketo žingsnių, kurį mokėti privalo kiekvienas

Artėjant vienoms gražiausių metų švenčių Velykoms, Svėdasų Juozo Tumo – Vaižganto gimnazijos pradinių klasių mokiniai profesinio orientavimo pamokose mokėsi stalo serviravimo pagrindų. Kiekviena šventė tampa savotiška užduotimi namų šeimininkei. Svarbu pasirūpinti ne tik gardžiais karštais patiekalais, užkandžiais ar smaližių širdis džiuginančiais desertais, bet ir stalo serviravimu. Skoningai papuoštas šventinis stalas patrauks atvykusių svečių dėmesį ir sukurs itin jaukią atmosferą. Dažniausiai etiketo laikomės išėję iš namų, valgydami svečiuose ar restorane, tačiau ne mažiau svarbu ir mokėti tinkamai priimti svečius. Stalo serviravimas – vienas iš etiketo žingsnių, kurį mokėti privalo kiekvienas. Tiesa, naudotis jau išdėliotais indais ir įrankiais yra daug lengviau, nei patiems juos pritaikyti esamai situacijai. Tai yra bene sudėtingiausia, bet tikriausiai ir nuobodžiausia etiketo dalis. Juk smagiau bendrauti, nei rikiuoti šakutes ir dėlioti taures. Visgi ką išmoksime, ant pečių nenešiosime.

Stalo dekoras yra tik papildymas patiekalams ir šventės atmosferai. Tai turėtų būti harmoningas ir nepriekaištingas derinys, kuris neperkrauna stalo ir nekelia jausmo, kad dekoras užgožia maistą. Vienas pagrindinių pokylio ar šventės namuose ypatingą nuotaiką kuriančių dalykų – tinkamai parinkta, švari ir išlyginta staltiesė.

Esant įprastiniam serviravimui priešais kiekvieną svečią padedama didelė plokščia lėkštė, kuri atlieka padėklo vaidmenį. Ant šios lėkštės dedama užkandžių lėkštė, o jei užkandžių nėra, tuomet iškart sriubos lėkštė. Už lėkštės-padėklo padedamas mažas desertinis šaukštelis saldiesiems patiekalams, dešiniau – taurė vandeniui.

Norint nepaklysti tarp gausybės peilių ir šakučių, derėtų prisiminti paprastą taisyklę: pirmiau naudojamas įrankis, esantis toliausiai nuo lėkštės, vėliau artimesnis, dar vėliau – dar artimesnis ir taip toliau iš eilės. Šakutės turi būti padėtos dantukais į viršų, o peilis – aštriąja puse į lėkštę. Desertiniai įrankiai išdėliojami už lėkštės tokia seka nuo lėkštės link stalo centro: peilis – rankenėle į dešinę, šakutė – rankenėle į kairę, desertinis šaukštas – rankenėle į dešinę.

Sulankstyta servetėlė paprastai dedama į gilią arba užkandžių lėkštę. Galima servetėlę padėti ant stalo, į kairę nuo lėkštės.

Įstrižai dešinėje nuo lėkštės padedamas puodelis į dešinę atgręžta rankenėle su arbatiniu šaukšteliu, padėtu ant lėkštelės. Šaukšteliu pamaišius arbatą arba kavą, šis dedamas ant lėkštelės.

Gėrimų taurės statomos už lėkštės dešiniau, vienoje linijoje viena kitos pradedant iš kairės nuo pačios didžiausios. Taurė, kuri pradedama naudoti pirma, statoma dešiniausiai.

Mokiniai sužinojo ir išbandė, kad užkandžiams serviruoti gali būti naudojami ir daugkartinio naudojimo padėklai. Mediniai padėklai ypač suteikia šilumos ir jaukumo vaičių stalui, tinkami naudoti draugų sambūriui, gamtoje.

Karjeros specialistė Asta Palaimienė

Stalo serviravimas – vienas iš etiketo žingsnių, kurį mokėti privalo kiekvienas

Stalo serviravimas – vienas iš etiketo žingsnių, kurį mokėti privalo kiekvienas

Stalo serviravimas – vienas iš etiketo žingsnių, kurį mokėti privalo kiekvienas

Stalo serviravimas – vienas iš etiketo žingsnių, kurį mokėti privalo kiekvienas

Norite gauti naujienas el. paštu?

[contact-form-7 404 "Not Found"]
Eiti prie turinio